הפגנות, אופנה ורכילות

אני בעד רכילות הפגנות. הנה הסבר: נכון יש את התמונות האלה של אנשים שמתלבשים טוב במיוחד וסלבריטאים שהגיעו לכל מיני השקות ופרימיירות ואירועי תרבות אחרים? בהפגנה דמיינתי את ההשפעה הפוטנציאלית של פפראצי ורכילות על נוף ההפגנות ועל האמירה התרבותית שתהיה לזה. הרי לא ציפיתם שאני אדווח מה באמת היה בהפגנה, נכון?

כתיבה של רכילויות מתוך הפגנות תגרום לכך שאנשים ירצו לבוא. בעידן אינדיבידואליסטי אנשים מעדיפים לעשות מעשים שיותירו חותם עם אופי אישי. במצב העניינים של היום אני באה להפגנה וכל מה שיוצא מזה הוא שערוץ כלשהו או עיתון מצליחים לצלם תמונה של הרבה אנשים יחד עם שלטים. מה כבר הנוכחות שלי מוסיפה? למי אחסר אם לא אהיה שם? אז יהיו שם המון פחות אחת. בתמונות בחדשות זה יראה אותו דבר. ברגע שיש סיכוי לכך שבואי לשם יעורר הד אישי, ההגעה להפגנה נעשית כדאית יותר.

השינוי השני יהיה, כמובן, שאנשים ירצו לבוא לבושים יפה יותר. אגלה לכם סוד שמור: חולצות עם סיסמאות או לוגואים של מפלגות הן מאוד מאוד מכוערות. הן אמנם מבליטות את הפנים היפות שלכם, כי אין על מה להסתכל חוץ מזה, אולי הן מבליטות את האופי שלכם במקום היופי אבל זה קצת הופך אתכם לחפצים במקום אנשים. שלטים עם רגלים. האמת היא שאנשי ההפגנות צריכים להתייחס אל עצמם ואל ההפגנות יותר בכבוד. לא מדובר במשחק, מדובר בפעילות תרבותית. ליציאה לא הייתם מתלבשים ככה. זה יותר דומה להצגה בגן כשכל האנשים עם החולצות הם נר ראשון, נר שני, נר שלישי או החיילים של אנטיוכוס או מה שעושים היום בהצגות בגן. בואו נתלבש יפה כמו לקונגרס הציוני הראשון. אולי כמו להופעה בטלוויזיה בה אנחנו מציגים את הדיסק החדש שלנו ושרים מול הקהל באולפן. ככה עושים תרבות, ותרבות היא כוח.

אם יתחילו לצלם ולרכל בהפגנות ולא באירועים שבהם עושים את זה היום, אולי זה ימשוך גם סלבריטאים. פתאום יהיה באופנה להביע דעה בנושאים שעל סדר היום. בהתחלה יבואו הפוליטיקאים והסלבריטאים סוג ד' ששרדו יומיים בהישרדות ומאז מנסים לפצות על הזמן מסך האבוד. אחר כך יבואו כל השאר.

במקביל, ההפגנות יצרו סלבריטאים חדשים. תחשבו על האנשים המופלאים שבהפגנות, אלה שממש אכפת להם ממה שקורה במדינה והם טורחים להתעניין. בואו נהפוך אותם לגיבורי תרבות (הבהרה: אני לא מדברת על עצמי כאן. אני חיית הפגנות קטנה מאוד). לא את הרעשניים והפנאטים שמצליחים להתבלט מעל הרעש הכללי של החולצות האחידות אלא את הנעימים והעדינים. לא חשוב לי אילו אנשים יפים הגיעו לאיזו השקה של בושם כלשהו או בר מצווה מנקרת עיניים\ מסיבת סילווסטר של איזה סופר-עשיר. מעניין אותי אילו אנשים משקיענים, משכילים, שטובת הכלל בראש מעייניהם מגיעים לאירועים חשובים באמת. אפשר להרחיב את הרעיון שלי ולצלם ולרכל גם בימי עיון על נושאים שברומו של עולם ואירועים אחרים שבאמת חשובים לי תרבותית.

עכשיו זה הזמן לשאול אותי למה אני רוצה שירכלו סתם על אנשים שלא עשו לאף אחד כלום. האירוע אכן חשוב תרבותית, תגידו, אבל למה לערב רכילות בכלל? השאלה מתפצלת לשני ראשים: אחד, השאלה מה הקשר בין יופי (יופי מסוג שמושך צלמים) לבין הפגנות. בעוד הקשר בין יופי לבין השקות ודיגמונים ברור, כאן מדובר בסיטואציה שבה אין כל ערך ליופי החיצוני ולכן מתמקדים בדברים אחרים בסיקור. החלק השני הוא השאלה אם לא עדיף לוותר על כל רכילות שהיא במקום לתת בה סימנים, לקבל את קיומה ולמצוא לה כרים חדשים לפרוח עליהם.

כמענה לשאלה הראשונה אני רוצה לטעון שתמיד אין קשר ליופי- גם בקולנוע משחקים גם שחקנים לא יפים ובכל זאת מצלמים אותם על השטיח האדום. ובקשר לעניין השני- הרכילות היא חלק בלתי נפרד מהתרבות. תחשבו על אישיות תרבותית חשובה כלשהי ותראו איך הרכילות היא חלק ממנה. יכול להיות שזה לא רק בגלל שקודם האדם הופך לאישיות ואחר ככך למושא לרכילות- יתכן שזה פשוט קורה במקביל- אם אין רכילות- משהו לא נתפס בזכרון הקולקטיבי. תחשבו על הסיפורים ששמעתם על "כסית" ויושביו. חלק מהעניין זה הרכילות.

לסיום, אני רוצה להצביע על שני כיוונים משיקים לרעיונות שהזכרתי כאן.

הראשון: פפראצי עמך ספר– שלומי יוסף מצלם ומראיין אנשים שקוראים ספרים ברחוב. שלומי מעביר במודע את המוקד התרבותי לאנשים שעוסקים בפעולה תרבותית שלא מקבלת במה בדרך כלל. כל הצילומים יחד יוצרים מן איקון של "האדם הקורא" ונותנים נוכחות והדהוד תרבותי לאנשים הקוראים ברחוב, כיחידים וכתופעה.

השני: גרילה תרבות– משוררים שמפגינים באמצעות הקראת שירה. עירבוב מתבקש בין התרבותי לפוליטי (יש להם גם אתר, למיטיבי קרוא).

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה איזה כיף, אמנות, דמוקרטיה, דמיון, סוציולוגיה, פמיניזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הפגנות, אופנה ורכילות

  1. איתי הגיב:

    אי אפשר לכתוב פוסט כזה בלי לצרף כמה מהתמונות שצילמת. מדור רכילות בלי תמונות? מי שמע על זה?

  2. פינגבאק: 10.8.2010 « מה אני קוראת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s