צריך לחשוב יותר טוב על הפגנות

לאחרונה החלה מתעוררת מרבצה המחאה כנגד הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל. זה הזמן לחשוב טוב טוב על אופי ההפגנות הרצוי. למרות המחלוקות הגדולות, יש הרבה נושאים שיכולים לאסוף סביבם אנשים מימין ומשמאל למחאה או תמיכה. בבחירות האחרונות שמעתי את אותו טיעון גם מתומכי הבית היהודי וגם מתומכי התנועה הירוקה מימד- אנחנו משנים את סדר העדיפויות, אין לקטלג אותנו בצד אחד מן הצדדים המקובלים של המפה הפוליטית, אנחנו פועלים למען הנושאים המשותפים לכולנו. הבית היהודי הצהירו כי ישימו את החינוך בראש וינסו לקבל את תיק החינוך והתה"מניקים דיברו, בין השאר, על יהדות וירקרקות. זה לא היה אמין מראש ולא ממש עבד אחר כך.

דיברתי במקרה עם אבנר הרמתי על מעורבות צעירים בירושלים. הוא שאל האם אפשר לאגד את הצעירים הפעילים בירושלים ואיך אפשר להגיע אליהם. התברר שחשובה לו תוכנית הבינוי העירוני של ירושלים המזרחית והוא רוצה לאסוף, בין השאר, גם חבר'ה למטרה הזו. הסברתי לו שלמרות שגם אני תומכת בתוכנית כזו, אין סיכוי שאגיע להפגנה כי זו תהיה הפגנה של שמאלנים. אני לא מוכנה לעמוד מתחת לשלט של מר"צ ושיחשבו שלמר"צ יש יותר משלושה תומכים. ההפגנות תמיד הופכות לשמונה במחיר אחד כשמלבישים אותן בדעה פוליטית קומפלט במקום להתאחד סביב הנושא המסוים של ההפגנה. אבנר ניסה לשכנע אותי שזה נושא אנושי ולא פוליטי, אבל לי היה נראה שבירושלים כל נשימה היא פוליטית.

באתר עבודה שחורה מצאתי לאחרונה הזמנה להפגנה. ההזמנה מפזרת ערפל סביב הרפורמה יותר מאשר מבהירה. השימוש בהולילנד מבלבל בעיני- למרות שגם כאן מדובר בקשר הון שלטון, זהו קשר מסוג קצת שונה מהקשרים שקושרת הרפורמה ביניהם. בנוסף, לרפורמה יש השלכות והיבטים נרחבים יותר מאשר חיזוק הקשר בין הון לשלטון ולא כדאי שזה יהפוך לחזות הכל ותיווצר הפגנה נוספת נגד שחיתות. שוחד מונעים בדרכים מגוונות וייצוג חסר לאינטרסים ציבוריים בוועדות התכנון מונעים בדרכים מסוימות.

אבל הדבר שהכי הפריע לי זה שבאתר של החברה להגנת הטבע שמארגנת את ההפגנה (לפי מה שהבנתי) ההפניה לרקע נוסף על העניין מובילה לשורת הכפשות על נתניהו. יתכן שהתנהלותו בפרשה לא מספיק טובה, אבל לא יתכן שכל הרקע אותו אני מקבלת עוסק בדרכים הבעייתיות בהן מתקבלת הרפורמה ולא ברפורמה עצמה. בנסיבות שאינן קשורות לרפורמה נתניהו הוא כעת הבחור המועדף עלי לראשות הממשלה מבין ראשי המפלגות הגדולות הקיימות ואני לא רוצה להצטרף להפגנה שתכוון אישית נגדו. אני לא רוצה לקרוא לו להתפטר ולא להזכיר כל דבר שהפריע לאיזה שמאלני נידח בהתנהלותו מאז שנות התשעים. אני רק רוצה להפגין נגד הרפורמה הזאת. אם ההפגנה לא תהיה ממוקדת מספיק היא תאבד את היכולת לאחד את פועלי העולם.

לקריאה נוספת:

די לחולצה הכחולה– על מסקנות מההפגנה הקודמת בנושא שנראתה כמו כנס של תנועת נוער

של מי הבית שלך?- על התנגדות לפרט מתוך הרפורמה

לא אח דווה לדווה– עוד על הקושי של השוליים, החלשים והמיעוטים להתאגד סביב אינטרסים משותפים

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על צריך לחשוב יותר טוב על הפגנות

 1. איתי הגיב:

  יפה אמרת, ואלו דברים שרק מי שמגיע מהכיוון שלך יכול לראות.

  קבלי הזמנה להתחיל לכתוב אצלנו. יאיר אמר שתשמחי אז אל תשברי לו את המילה.

  • אפרת הגיב:

   תודה על ההזמנה. כרגע הייתי רוצה לכתוב שם בדיוק את זה אבל אם נעשה את זה עכשיו זה יפגע בSEO הקדוש. אפשר במילים אחרות. בפעם הבאה שיהיו לי מים לשפוך על שמאלנים אני אעשה את זה ישר אצלך.

 2. חנן הגיב:

  אני מוכן לקבל את ההסתייגות שלך מעירוב הנושאים בהפגנות, למרות שזה תמיד כך ואולי נובע מהמודל השלטוני הדמוקרטי המפלגתי שלנו: בכל זאת, הסיכוי לתאר תחת מטריה מפלגתית או תנועתית או סמלית אחת את מגוון הדעות השונות שלנו, ולהצליח לכוון – נניח – לימנית לייט – ירקרקה – חברתית – הומנית – מעמיקה מחשבתית – תומכת באמנויות הוא קלוש, אולי בלתי אפשרי. אנחנו יצורים מורכבים, מדעות שונות, צולבות, וקשה לנו להתאגד באמת תחת מטריות.

  אבל דווקא הערה אחרת שלך על המאבק אינה מתיישבת בדעתי. יש קשר ישיר בין שאלת השחיתות ושאלת הייצוג. התיאוריה הרווחת אומרת שככל שמגבירים את הייצוג, ככל שיש יותר נציגים חיצוניים שאינם נתונים למרות המערכת השלטונית (או שרצים להבחר לה), כך מגבירים את הפיקוח על קבלת ההחלטות וכך גם מגבירים את השקיפות. שני אלו: שקיפות ופיקוח, נחשבים למחסומים העיקריים מפני שחיתות נוסח הולילנד, או מפני שחיתויות הון שלטון אחרים. כך שהדרישה להגברת הייצוג של ארגונים חיצוניים לא ממשלתיים ונציגי ציבור אחרים ברפורמה האומללה של ראש הממשלה (וכן, ביבי אחראי לרפורמה, גם אם את אוהבת את מעשיו האחרים) היא קשורה קשר ישיר למניעת שחיתויות והחלטות שלטוניות שמעדיפות אינטרסים של בעלי ממון על פני אינטרס הציבור הדומם.

  • אפרת הגיב:

   תודה על התגובה המפורטת.אני אענה לך גם בשני חלקים.
   1. אנחנו יצורים מורכבים והמודל המפלגתי מוביל אותנו לחשיבה כוללת ולא נקודתית, אבל לדעתי, אין סיבה שבהפגנות למען נושא ספציפי לא נהיה ממוקדים יותר. אני לא רוצה להצטופף סתם עם אנשים תחת מטריה אלא למשוך להפגנה מלא אנשים. לשים את המחלוקות האחרות ואת ההשתייכות המפלגתית לרגע בצד ולהפגין נגד נושא. נראה לי שעשינו את זה די טוב, למשל, בהפגנה מול משרד האוצר בזמן הדיון על הכחדת עין לבן לטובת בנינים. היתה הפגנה צבעונית עם דתיים, חילוניים, זקנים וצעירים, שמאלנים וימנים. היתה הרגשה שכל מי שאכפת לו מתנגד, לא רק חברי תנועת נוער אחת שהחליטו שזה הדגל שלהם או מדריכי חוגי סיור ששכחו לספר לשאר העם שיש הפגנה.

   2.בעניין שחיתות צריך להיזהר מאוד, לדעתי, לא לערבב תחומים. בכל הפגנה אפשר להניף שלט "שחיתות": הפגנה על תנאי העסקה של מורים, נגד ההתנתקות, נגד תקציב הבטחון המנופח, נגד בניית גדר ההפרדה ועוד. יש כמה האשמות של שחיתות ברמות חומרה שונות:
   א. נתניהו מוביל רפורמה שתגרום לייצוג חסר של הציבור ויפתח הפתח לשחיתות
   ב. נתניהו מוביל את הרפורמה, לא משנה מה הפרטים שלה, בדרך לא שקופה שעלולה להוביל לשחיתויות
   ג. מישהו משלם לנתניהו שוחד כדי שיעביר רפורמה כזו.
   אני בעד לצעוק שחיתות רק אם מדובר ב-ג'. למשל- המקרה של הולילנד, שכנראה היה ג'. לא פתח לשחיתות, לא הליכים מקוצרים אלא שוחד. אני לא רוצה לכרוך יחד מקרה של שוחד עם מקרה של פתיחת פתח לשחיתות או משהו כזה.
   אני מודעת לכך שבתור אדם שמתנגד לנתניהו באופן מוחלט יש לך אינטרס לכרוך הכל יחד ולהשחיר אותו, כי מה אכפת לך ההבדלים הקטנים, אתה בטוח שזה בכל מקרה יוביל לשחיתות ולא בטוח שלא מעורב שם שוחד אמיתי. חוץ מזה, לא אכפת לך שיועבר מסר שלילי מדי על נתניהו.
   לי זה אכפת. אם אתה רוצה הפגנה ממש גדולה ומגוונת, וגיוון עושה רושם לא פחות מגודל, ראה מה שכתבתי על החולצות הכחולות, אתה צריך לצמצם את ההכרזות שלך, מבחינה אסטרטגית, לא מהותית, ולשמור אותן להזדמנויות אחרות. אם אתה רוצה שוב להפגין עם החברים שלך לתנועה אתה יכול לנסח את כל מסמך החזון של הקהילה הספציפית שלך על השלטים ולא יווצר רושם שתומכים בנושא יותר מאשר קהילה קטנה.

 3. דב הגיב:

  אפרת שלום רב,

  קודם כל – כל הכבוד לך על המעורבות, על הרצון להגיע להפגנה ועל ההתעניינות בנושא חשוב זה.
  א. אני לא חושב שיש הכפשות על ראש הממשלה נתניהו באתר החברה להגנת הטבע. נתניהו עצמו הוא שמוביל את הרפורמה, וכן, יש לנו ביקורת עליה ועל הסכנות הרבות שהיא טומנת בחובה, ואת זאת אנחנו מדגישים בכל מקום – את הבעייתיות בה לכל אחד ואחת מאיתנו. לעמדתנו, אגב, שותפים גם שרים, חברי כנסת וגורמים נוספים ברחבי הארץ, ביניהם מתכננים, ראשי מועצות ועוד
  ב. באתר עצמו, בדיוק היכן שגלשת, יש גם ניירות עמדה מפורטים יותר, בעד ונגד הרפורמה, כתבות מהתקשורת העוסקות בנושא ואפילו את החוק עצמו, כך שאת בהחלט יכולה לקרוא עוד הרבה חומר בנושא
  ג. אני באמת מקווה לראות אותך, ואנשים רבים נוספים, ככל שתוכלי להביא, בהפגנה בירושלם, מאחר והיא עלולה להשפיע, מלבד על הסביבה והטבע, גם על החייים של כולנו, לא משנה היכן אנחנו גרים, בני כמה אנחנו או במה אנחנו עוסקים

  דב, החברה להגנת הטבע

  • אפרת הגיב:

   א. "צריכים עוד רקע בעניין? צפן במצגת" המצגת מציגה קו של השחרת נתניהו ומאבק אישי. היא לא מכוונת נגד הממשלה כולה. היא לא פונה אל ליבם של כל חברי הכנסת, כל בוחר לנציגו שיכול להצביע נגד. הסיסמאות הן "אתם רוצים" ככה ו"ביבי רוצה"אחרת. ממש למטה בעמוד יש כל מיני דברים בירוק מטושטש אבל ניכר שלכבוד ההפגנה מה שיש לך להגיד זו המצגת, שאני לא חותמת עליה.
   ב. לא מפגינים עם ניירות עמדה אלא עם סיסמאות. אני צריכה סיסמא שתשכנע אותי לבוא. "מדינת הולילנד" זו סיסמא שמובילה את הקורא התמים לחשוב כאילו כל המדיניות של הממשלה פסולה ומושחתת ולא הכל פסול ומושחת.
   ג. אני גם מקווה לראות אותי שם. אבל כמו שאמרתי, אני בררנית בסיסמאות ובשותפים. אם זה לא יהיה מספיק ממוקד על הרפורמה אני לא ארגיש שם רצויה. אולי בכל מקרה אשלח לשם את חברי השמאלניסטים שיצאו לתת כיפים לחבר'ה שלהם מהתנועה ולעשות איתם פגישת מחזור (יאיר- באין יואב, זה אתה. אני יודעת שאתה מבני עקיבא אבל תודה שהיית מת לגדול בנוע"ל או בשמו"צ או משהו).

   תודה על ההתייחסות, מקווה שהעליתי נקודות מעוררות למחשבה ולא פגעתי סתם. בגדול אני חושבת שהנושא ראוי והקדשת המאמצים לטפל בו היא אזרחות למופת.

   אפרת

   • דב הגיב:

    א. אני עדיין לא מסכים כי זו השחרת נתניהו, אלא העברת ביקורת לגיטימית, אבל כן, זה מאבק אישי, ולא נגד הממשלה כולה, כי זו רפורמה אותה מוליך ראש הממשלה עצמו, ולא הממשלה, שחלקה מתנגד אליה
    ב. הסיסמא היא לא מדינת הולילנד, אלא לא למדינת הולילנד. אנחנו מביעים חשש כי אם תעבור הרפורמה, מקרים כמו הולילנד יהיו רבים יותר וקלים לביצוע
    ג. לא פגעת. אני סבור כל ביקורת היא לגיטימית, כל עוד היא עניינית ולא אישית, גם אם לא תמיד נעים לשמוע אותה…
    דב, החברה להגנת הטבע

 4. נדב פרץ הגיב:

  עצתי לך: קחי שלט גדול, תכתבי עליו 'תומכים בנתניהו, מתנגדים לרפורמה'*, ולכי להפגנה.

  אם את – ודומייך – לא הולכים להפגנה, ברור שהיא תישאר הפגנה של מרצ. הם היחידים שבאים…
  בזה שאת באה תוך הצהרה שאת מהימין, את עושה שירות גם לך – כשאת מבהירה שאת לא שייכת קטגורית לקבוצת המרצניקים, וגם להפגנה – כי לביבי לא אכפת שמרצניקים יוצאים נגדו. זה שהציבור 'שלו' מתנגד לו – זה כבר בעיה עבורו.

  * כדאי גם לחפש קופירייטר יותר מוצלח ממני…

  • איתי הגיב:

   שאלה מעניינת אם זו בעיה עבורו.

   כדי שזו תהיה בעיה צריכה להיות מפלגה שתאיים לנגוס מן הליכוד מצביעים שמקומם בציר המדיני והשמרני-ליברלי קרוב לליכוד, אבל מבחינה כלכלית-חברתית הם כמעט ההיפך מן הליכוד (מדינת רווחה ס"ד). כל עוד אין מפלגה כזו תומכי ביבי ימשיכו להצביע ביבי, לא משנה מה דעתם על הרפורמות הכלכליות שלו – בגלל הפחד מאיראן, חוסר אמון בפלסטינים, ניתוק מהסמול החילוני וכו'

   שתי מועמדות מאוד לא מושלמות בעניין זה הן שס והמפדל/הבית היהודי – ככל הזכור לי להם הצביעה אפרת. ככל שאני יודע שס בעד הרפורמה והבית היהודי חצויה או לא מחויבת עד הסוף, כשאורי אורבך בתפקיד יחימוביץ' זוטא. היום שבו המפדל/הבית יהוו איום עבור הליכוד יהיה יום שמח מבחינתי, כיום אנו רחוקים משם.

 5. עמרי הגיב:

  אפרת, אני חייב להודות שאני די מבואס ממה שכתבת כאן. ההתבטאויות שלך מבטאות כאן קו שחורג מגבולות הביקורת הלגיטימית, למרות שבהחלט יש טעם בדבריך. יש כאן סוג של זלזול בוטה בשמאל, בתפישות אקולוגיות, ובעצם גם ביהדות, איתה את מרגישה הרבה יותר בנוח, אני משער.

  התמיכה הבלתי מסוייגת שלך בנתניהו לא עולה בקנה אחד עם ערכים שאת מאמינה בהם, ובסופו של דבר משרתת את תפישת העולם והקבוצות שגם את באופן אישי נפגעת מהם (זה נסתר מעיניך שחוץ מלב לבייב, כל הטייקונים במדינת ישראל הם חילונים?)

  בכל מקרה, בלי להכנס לפרטים, אני חושב שמן הראוי שתמתני את התגובות שלך ותשאירי אותן במקום יותר ענייני ופחות פוגע. אם את רוצה לשפוך מים על שמאלנים, את לא צריכה לעשות את זה באינרטנט לפני כולם. תבואי ישר אלי.

  זה לא סוד שיש בינינו חילוקי דעות פוליטיים עמוקים, אבל התגובות שלך פוגעות באופן אישי במפעל שאני וחברי מנסים ליצור באופן קבוע, ואמרתי לך את זה לא פעם. אני מקווה שהויכוח הזה לא יהפוך להתלהמות וחלופות העלבות הדדית, אלא לויכוח ענייני ומעמיק. בשביל זה, צריך לעשות שינוי גישה לדעתי.

  בברכת חברים,
  עמרי

  • אפרת הגיב:

   ההתבטאויות שלי לא חורגות משום ביקורת לגיטימית. זו ביקורת בונה לגמרי. אין כאן זלזול בשמאל אלא ניסיון לשקף את האסטרטגיה שלו ולהציע אסטרטגיה אחרת שתוביל לשיתוף פעולה רחב יותר מכיוונים פחות צפויים, כולל איתי. אקולוגיה לא הזכרתי כאן כמעט בכלל חוץ מאשר במשפט שהעביר ביקורת זהה על הבית היהודי, מפלגה שכן בחרתי בה, ועל התנועה הירוקה מימד שהיו קרובים לליבי (גם אם הקפדתי לזרות להם מלח על הפצעים) ואתה יודע את זה.
   אם הבנתי את דבריך נכון, ראית זלזול בוטה ביהדות בכך שהצהרתי שאני מעדיפה את נתניהו על פני ראשי המפלגות הגדולות האחרות ונתניהו משתף פעולה עם טייקונים שהם חילונים. זה לא נכון מכל כך הרבה בחינות. אני לא חושבת שכבוד ליהדות הוא שיתוף פעולה עם טייקונים דתיים, או עם דתיים שאינם טייקונים. שיתוף פעולה עם טייקונים הוא אכן מעשה לא יהודי אבל אני בספק אם לבני, ברק או ליברמן ימנעו ממנו, כך שאין בהעדפה של נתניהו זלזול בוטה ביהדות מהבחינה הזו. בכל מקרה, בטוח שלא הבעתי שום זלזול ישיר ביהדות. אם פיספסתי את הנקודה שבה זילזלתי (באופן בוטה!) ביהדות, אנא, האר את עיני.
   התמיכה שלי בנתניהו היא אכן מסויגת. גם התמיכה שלי באמא שלי היא מסויגת. תמיכה לא מסויגת היא טיפשית. נתניהו משתף פעולה עם בעלי הון שאני נפגעת מהם אבל, כמו שאמרתי, לא נראה לי שהחבר'ה האחרים היו נמנעים משיתוף פעולה כזה. מצד שני, נתניהו מבטא את הגישה התקיפה יותר כלפי משא ומתן עם הפלשתינאים שאותה אני די מחבבת ומקשרת ליהדות. חוץ מזה, נתניהו כנראה נותן למפלגה שהצבעתי אליה יותר כח ממה שהיו מקבלים עם ראש ממשלה אחר. קצת סטיתי מהנושא. העניין הוא שאני מחבבת את נתניהו מסיבות שאינן קשורות לרפורמה ישירות ובעניין הזה אני רוצה לתקן אותו בלי להפיל אותו.
   אני לא חושבת שראוי למתן את התגובות שלי. הן לא מכוונות לפגיעה באף אחד ובטח שנחשבות לחוקיות ואף רצויות מבחינת חופש הדיבור. לשפוך מים על שמאלנים זה תחביב שלי וגיליתי ששמאלנים אוהבים את זה מדי פעם. זה מרענן. לפעמים חם להם מדי בחיבוק של עצמם. אתה מוזמן בזאת להצטרף למלחמת מים.
   אני מקווה שכמו שהוויכוח הזה לא יוביל להתלהמות ולחלופת העלבות הדדית הוא גם לא יוביל לרצח, חבלה מכוונת והדדית באופנים של השכנים, גניבת ציוד יקר ערך אחד מביתו של השני בזמן שרואים שהוא הולך לרגע בלי לנעול, רישומים כוזבים במסמכי תאגיד או רצח עם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s