עדכונים מניקיון פסח! אל תחמיצו!

אני בהפסקת צהרים. מאחר והנטיות שלי הן עקרות-בייתיות להחריד, חצי מהדברים שיש לי להגיד בעולם נסובים סביב ניקיון, בישול וטיפול בילדים. ביום יום אני מצנזרת את עצמי כאילו אין מחר. אדם צריך להיות רגיש לרגע שבו הוא עוזב את קוראיו המשתאים וממריא לפלנטה אחרת, בה ניקיון, משום מה, תופס מקום מרכזי יותר בחיים. אבל, באופן חד פעמי (בלי נדר) ולכבוד פסח, אני מתירה קצת את החרצובות ומשחררת תובנות ניקיון. אפשר להשוות את זה למקרים בהם בלוגרים שעוסקים בטכנולוגיה פתאום עוברים לדבר בשפה מקצועית לחלוטין, ומשאירים אותך מאחור (מקרה יוצא דופן בתחום הזה היא ואן דר גרף אחותך, שמתארת באופן מפעים את עבודתה במחלקה למכשירים קטנים שעושים ציף).

ניקיתי כרגע את המקרר בחצי שעה. מדובר במקרר די חדש, שקיבלתי לפני בערך חודש. ניקיתי אותו עם ספרי לניקוי חלונות. שתבינו, ספרי לניקוי חלונות זו רמת הניקיון הנמוכה ביותר אחרי להעביר סמרטוט יבש. נמוכה יותר מלהעביר סמרטוט רטוב, ונמוכה בהרבה מלפרק את המדפים של המקרר ולנקות אותם עם סקוטצ' ואקונומיקה באמבטיה (ובמקרים קשים- מים רותחים), מה שהיה הסטנדרט  שלי במשך שנים. אני מרגישה עכשיו כמו הדוגמניות בפרסומות לחומרי ניקוי, שלבושות בבגדים שאין מצב שמישהי אי פעם חשבה ברצינות ללבוש אותם לרגל ניקיון במטבח, שמעבירות סמרטוט פלא עם חומר נקיון קסום על כתם שומני בן שלוש שנים והסמרטוט משאיר שובל של חלקי מטבח מנצנצים מפוטושופ.

מה שמדהים אותי בכל העניין הזה של נקיון פסח הוא הבו-זמניות (סימולטניות?). זה לא שהמקרר שלי מעולם לא היה נקי לפני כן, או שלא ראיתי את התנור שלי נקי, אבל בדרך כלל אין נקודה מסוימת בזמן שבה הכל הכל נקי. הצלחנו בבת אחת לנקות הכל ולא להספיק עדיין ללכלך את מה שניקינו. כאילו ניקינו לכבוד שבת אבל עדיין לא שבת אז יצא שניקינו לכבוד עצמנו (ואל תגידו פסח. פסח זה עוד מלא זמן). ניקינו לכבוד עצמנו ועכשיו הרצפה מבריקה והסדינים חדשים, כמו בבית מלון (בבית מלון אידיאלי, כמובן. בחיים נראה לי שזה לא תמיד קורה ככה בבתי מלון). יש קטע בספר "שעת התה הארוכה והאפלה של הנפש" שבה מתואר אל זקן שהתאשפז בבית אבות סיעודי למשך שארית חייו (כלומר- לנצח, כי הוא אל) והדבר שהוא הכי אוהב שם זה סדינים חדשים, נקיים, מגוהצים וריחניים שמחליפים לו בכל יום. תיאור מעורר הזדהות.

סקוטצ'ים, כמו בננות ואבוקדו, הם מסוג הדברים שנמכרים בחנות במצב בוסר. כשהם חדשים הם עוד קצת קשים ולא נוחים, מעט מאוחר יותר הם מגיעים לשיאם, מצד אחד רכים, גמישים, ומגיעים לפינות, ומצד שני עדיין מחוספסים מספיק בשביל לשפשף איתם כתמים, ובסוף הם קמלים ונרקבים. הנה, הגעתי לרזולוציות מטורפות בניתוח של חומרי ניקוי והאופן שבו הם עובדים. כמו שג'קי לוי אמר היום ברדיו לסקסופוניסט אורח שהיה באולפן: "אני מסתכל על הסקסופון שלך כל מה שאני מסוגל לחשוב זה באיזה חומר ניקוי כדאי לנקות אותו ואיך" (הציטוט לא מדויק, אבל משהו כזה).

אם כל אחד שמדבר היום ברדיו על קלוריות של מאכלי פסח או על כך שההגדה מכילה קטעי קריאה ארוכים היה בא ונותן אצלי בבית שעה של נקיון לקראת פסח הייתי כבר משכירה אותם לכל השכנים לפי שעה ועדיין היו לי עודפי כוח אדם.

כסיכום של הלימוד לקראת פסח בבית המדרש שלי עשינו סדנת כתיבה וכתבתי שיר. אפשר לקרוא אותו באתר שבו אנחנו מפרסמים בדרך כלל דברים על פרשת השבוע.

אתמול עשינו בבית התכוונות לפסח. אורי שאל אותי מה המצרים שלי, כלומר- מאיזו עבדות אני רוצה לצאת. הסתכלתי אל תוך תוכי והגעתי למסקנה שזו לא השאלה שלי לפסח הזה.  די נמאס לי מהעיסוק בעבדות שלנו וברצון לצאת ממנה. הפסח הזה אני די מרגישה שאני אדם חופשי- אני עובדת את ה', משתדלת לעשות מצוות, ולא מרגישה איזשהן עבדויות מהותיות וקריטיות שאני רוצה להסיר מעלי בדחיפות. אם כך, אורי שאל אותי, אז מה ההתכוונות שלך לפסח השנה? זו שאלה טובה. גרמה לי לנסח התכוונות, וניסוח הוא דבר מבורך, במקרה זה (לא תמיד. יש להשתמש במינונים מבוקרים של ניסוח בחיים). לקראת פסח אני מרגישה הודיה גדולה לאל על שהוציא אותנו ממצרים, אפילו שלא בטוח שהיינו ראויים לכך. אני מרגישה שהגאולה של פסח היא מתנת חינם. אני מרגישה צורך להמשיך ולחקות את פועלו של האל- לתת מתנות חינם, לתת באופן כללי, לתת לעניים, לתת למי שצועקים, לשמוע את מי שצועק. הסכמתי עם אורי שניתן לקראת פסח איזו צדקה, לכבוד הכוונות שלי, ובמקביל נהיה קשובים לצעקות בסביבתנו הקרובה.(שלא תבינו לא נכון- אני מרגישה צורך לתת לא רק בפסח הקרב. בעיני, החגים זו הזדמנות לחזק בנו התכוונויות, תכונות, מידות טובות בשביל כל השנה ולא רק בשביל החג עצמו. זו הזדמנות להזכיר לעצמנו אלמנטים שונים במהות שלנו, כל חג והעניין שלו).
תגידו, עדכונים מהניקיון של פסח זה סוג של תוכנית ריאליטי? ואם כן- זכיתי?

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה אוכל, איזה כיף, אמנות, עדכונים מהשטח, פמיניזם, פרשת השבוע, שירים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על עדכונים מניקיון פסח! אל תחמיצו!

 1. יחזקאל הגיב:

  נקיונות הם אנדררייטד. יופי של פוסט.

  ("ול מה שאני מסוגל", בציטוט של ג'קי לוי, נפלה לך הכ"ף. צריך לשטוף לפני שנשתמש שוב בפסח, אולי יש חמץ על הרצפה. וזה גם לא נקי.)

  חומר לניקוי חלונות? זה לא נדבק לי. אה, המדפים מזכוכית, אני משער.

  הגדרה מדוייקת לסקוטצ'ים! אימצתי ואמכור הלאה.

  אני מסכים, לפעמים אנחנו מרגישים שב"ה די השתחררנו וגם זה בסדר גמור. רק כדאי לזכור את הדברים שאנחנו מרגישים בהם משוחררים, להתחבר אל מהות החג, להודות על החרות הזו, וכמו שנאמר (בלשון עבר ובלשון עתיד): "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים".

  אין ריאליטי יותר מזה בימים אלו, אבל חוששני שהתחרות קשה כשכל כך הרבה משתתפים/ות בה…

 2. אפרת הגיב:

  תיקנתי את הכ', תודה. אכן, מדפים מזכוכית, אבל ניקיתי גם קצת את הפלסטיק שמסביב עם זה…
  תחרות קשה נשמע לי תרוץ. תגיד שניצחתי וזהו. או שלא ניצחתי (חלילה), ואז תשים קישור.

 3. יחזקאל הגיב:

  אה, רק מי שכתב פוסט על הניקיון נחשב לתחרות? הפוסט הוא המקבילה לחשיפה למצלמה? אז נראה לי שלא ראיתי עוד פוסט ניקיון (למעט ההיתולי בגלוב), כך שאת לוקחת את זה בהליכה.

  עדיין פוסט מצוין, גם בלי להשוות אותו לאחרים.

  (לעצמי: לך לישון. מחר ברכת החמה.)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s