טובישבט, או- אני ועץ התמר.

לכבוד טובישבט הצטרפתי לפרוייקט משותף של ציור שבעת המינים. החלטתי לנסות להתחבר למין שאני הכי פחות מחבבת ולהכריח את עצמי למצוא בו יופי- תמר. הנה מה שיצא, אחר כך אני רוצה לשתף בתהליך. קחו בחשבון שמדובר בצילום של ציור אז האיכות של המקור כנראה גבוהה יותר. המקור בעיקר נראה קצת יותר שחור. דמיינו לכם.

date-palm.JPG

זה לא הפוך. זה מה שאתם רואים אם אתם שוכבים לכם בשמש מתחתיו. עכשיו נעבור לכל הסיפור, מההתחלה.

תמר הוא מכוער.

הפרי של התמר הוא חומחומי ומעוך, או צהוב ואליפטי להכעיס. אם תציירו פרי של תמר, לא בטוח שאנשים יזהו אותו במבט ראשון, וגם אם כן- קשה למצוא בו יופי. העץ של התמר תמיד נראה לי אוסף של איברים שלא קשורים זה לזה- גזע שנראה כמו מגדל מלגו, צמרת שנראית כאילו התמר לא הסתרק הבוקר. מאוד זוויתי. מאוד מזדקר. גשר המיתרים, אם לדבר בירושלמית עכשווית. מקרוב הגזע נראה כמו ערימת סמרטוטים. ובנוסף לכל אני גם לא אוהבת לאכול תמרים.

הבריחה אל התנ"ך

עצמו את העיניים. התמר כבר לא מולכם. אתם בתנ"ך, בעולם הסמלי והיפה של התנ"ך. התמר הוא סמל לנדיבות ונתינה שאין לה גבול, עד כדי ביטול העצמי. זה סיפורה של תמר, כלתו של יהודה, מספר בראשית, שביטלה עצמה עד סוג של זנות לטובת המשך המשפחה. זה הסיפור של תמר, אחותו של אמנון מספר שמואל, שהכינה לו אוכל בימי מחלתו והוא לקח ממנה יותר משהייתה מוכנה לתת. ואורי אומר: בניו של אהרון- נדב ואביהוא, שהקריבו אש זרה יותר משהיה צריך, מתוך הנדיבות וההרגשה שהאל הוא אב ממש. אבל גם- אלעזר ואיתמר, שנשארו בחיים ולא נתנו יותר מדי, אלעזר שרואה באל עזר, ואיתמר, שאינו מקריב יותר משבקשו ממנו. אי- תמר. במדרש מסופר על התמר שמכל אחד מחלקי העץ והפרי הרבים אפשר להכין משהו יעיל ושונה לתועלת האדם- כלים, לולב סכך, פרי וכו'. אולי תמר הוא העץ הנדיב? בדמיוני כבר הכנתי לפרוייקט ציור מחווה לעץ הנדיב עם תמר בתור העץ הנדיב, וכיתוב: והעץ היה מאושר. אבל אז נחבטתי אל מזח הוויזואל- תמר לא יכול להיות בשום אופן העץ הנדיב. הוא פשוט לא נראה כמוהו. משהו במהות של העץ הנדיב נמצא בעלים הנושרים שלו בגמישות ובחיבוק שלו, משהו שלתמר לעולם לא יהיה. התמר הוא לא אימהי. (יותר מזכיר סמל פאלי, אם אנחנו כבר בדימויים). כאן כדאי מאוד לעשות הפסקה ולצפות באנימציה מקסימה של ההתחלה של העץ הנדיב שנמצאת כאן (צריך ללחוץ על התמונה של העץ הנדיב למעלה. אין קישור ישיר). ואפשר גם לראות את הסרטון המלא ביוטיוב, באיכות גרועה מדי, כאן. מה שחשוב זו התנועה של העץ, החיבוקיות שלו, המשחקיות, החום. מדהים ולא יכול להתחלף עם תמר בכלל בלי לשבור את המסגרת העדינה של הדימוי.

אולי באינטרנט

שלב לפני האינטרנט הייתי צריכה ללכת לפגוש עץ תמר אמיתי. אז בטוח הייתי מוצאת בו יופי. אין כמו מפגש אמיתי עם משהו כדי לעורר אהבה. אבל אין לי תמר זמין (אולי זה שורש הניכור שלי מתמרים) ואני חולה מכדי לחפש אחד אמיתי. אז חיפשתי בגוגל תמונות. בטוח מישהו צילם את התמר בצורה מעוררת אמפתיה. אחרי שצלחתי כמה תמונות די מכוערות, הגעתי לתמונה יפיפיה שאותה ציירתי בסוף.

הרציונל

בתמונה שציירתי התמר עושה צל. זה מאוד נדיב מצידו. למרות שבמבט ראשון לא הייתי חושבת דווקא על תמר כעץ לצל, בתמונה הזו הוא נראה הצל המושלם. התמונה מצולמת מהזווית של מי שמתענג על הצל הזה. לא באמת רואים את העץ, רק את הצללית שלו. הוא משרת. הוא עצמו לא חשוב, רק הפונקציה שלו כעושה צל. אפשר לראות את העץ שבתמונה כמחבק ומגונן, בניגוד לתמונות אחרות של תמר בהן הוא ניצב גא וזוויתי. בנוסף, אפשר לחשוב על הזווית הזו של הצילום כנקודת מבטו של העץ. העץ לא אוביייקט שמצולם מבחוץ ותופס חלק קטן מאוד מהתמונה, כי כאלה הם תמרים, רזים וגבוהים, אלא ממלא את כל התמונה בנוכחות שלו.

האמנות

אני מקווה שהתמונה שציירתי תשמח את ליבם של הצופים בה. עיקר ההשקעה בתמונה הזו היא במציאת הקומפוזיציה ששמחה את ליבי ובאיכות הקו של צבע הפנדה של הילדים. הציור הוא די פיגורטיבי ולא ריאליסטי. אני מניחה שקהל היעד מעריך יותר עבודות ריאליסטיות, ואני מקווה שהוא יתחבר לאווירה שמשרה הציור שלי, אותה איכות שמצאתי בתמר כשציירתי אותו. קל לי לראות איך העובדה שלא ציירתי תמר בפוזה הקלאסית שלו- כאשכול תמרים, כתמרים על צלחת, כעץ גבוה, גזע צר וארוך שמעליו ענפים ישרים וארוכים לכל הכיוונים- מתפרשת כזלזול בהשקעה של שאר התורמים לפרוייקט או טעות ("הציור הזה הפוך"). אני מקווה שכוונתי תובן.
טובישבט שמח!

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמנות, עדכונים מהשטח, פמיניזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s