התנועה הירוקה מימד

search

ואם מה שכתוב בתמונה קטן מדי, הנה זה במילים- חיפוש אחרי המילה יהדות בבלוג פעילי התנועה הירוקה מימד מוביל ל"צר לי, אך מה שחיפשתם לא נמצא כאן"

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה דברים שקרו באמת, סוציולוגיה, עדכונים מהשטח. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

19 תגובות על התנועה הירוקה מימד

 1. יחזקאל הגיב:

  😆
  או שזה בעצם עצוב? לוי'דע.

 2. אפרת הגיב:

  זה מאוד עצוב. אני מחבבת אותם ומעודדת כל מי שמרים דגל של יהדות כחלק מגישה הנהגתית ותפיסה עולם, וצר לי על שלא מצאתי את זה בעומק. אני מקווה שחברי הירוקימימדניקים יכניסו את היהדות גם לעומק המפלגה ולא ישאירו אותה על פני השטח.

 3. יוליה הגיב:

  גם אין אקולוגיה.
  אבל יש דת ויהודית ….

 4. אורן הגיב:

  לא הכל נמצא שם, בהחלט, אבל הנה פוסט של שמואל חן (שנמצא בעשיריה הראשונה של התנועה הירוקה) בבלוג שלו על קיימות יהודית
  http://www.notes.co.il/shmuel/50836.asp

 5. אפרת הגיב:

  יולי- נחמד שאת מסנגרת. אולי המנוע חיפוש דפוק. אל תדאגי, אני לא שטחית כמו שזה נראה. חיפשתי באתר ההוא גם דרך גוגל, פשוט ההקשרים של יהדות שם לא נראו לי משמעותיים דים. החיפוש באתר ההוא בא להגיד את זה בצורה סמלית.
  אורן- קראתי את הבלוג שלו (לא ארוך במיוחד). בן אדם מרתק, אני מזדהה איתו בהרבה תחומים, תודה על ההפניה. בעשיריה הראשונה בתנועה הירוקה זה אומר העשירי, וגם מס' 18 ברשימה לכנסת. לא ריאלי, לצערי. בינתיים גם אני רואה שמילות המפתח יהדות ודמוקרטיה, שהיו חקוקות על דגלה של מימד (תראה מה קורה באתר הישן של מימד ותשווה), נעלמו מעמוד ה"מי אנחנו" באתר החדש והנוצץ של המפלגה המאוחדת. כנראה שזה כבר לא כל כך חשוב.

 6. דויד הגיב:

  זאת הערה חשובה ורלבנטית – אך חשוב לזכור שהבלוג הזה הוקם ע"י פעילי התנועה הירוקה לפני החיבור עם מימד והם עדיין עיקר הכותבים (אני ביניהם). זה יכול אולי להסביר, אך לא לתרץ. אני, למשל, שומר מסורת, כתבתי תזה ודוקטורט לא גמור על ניתוח ספרותי של טקסטים של חז"ל בהקשר של הפילוסופיה של עמנואל לבינס – בעניין אתיקה ואחריות לאחר.אבל כש כתבתי על התנועה הירוקה הקשר הזה לא היה בראש מעייניי למרות שזה קשור מאוד ואף הופיע בחזון של התנועה הירוקה גם כשהיא רצה לבד. בקיצור, אני הייתי מתמקד לבדיקה כזאת על האתר הרשמי: hayeruka-meimad.org.il
  בלוג הפעילים הוא בדיוק זה משקף אך ורק הפעילים שמחליטים לכתוב שם – שגם זה חשוב ומשקף משהו…
  (וההערה של יוליה בכ"ז במקום – אני יכול לכתוב מאמר שלם על ההקשר היהודי של נושאים סביבתיים-חברתיים מבלי להזכיר פעם אחת את המילה "יהדות"… )
  (ובקשר להערה האחרונה – כמלים נפרדות הן מופיעות. אני לא חושב שהן חייבות להופיע ביחד וזה אף נראה קצת קטנוני לדרוש את זה – העמדות של מימד לא השתנו אך צורת הביטוי ברשימה המשותפת משתנה ולטובה בעיניי… )

 7. חתול הגיב:

  לצערי (או שלא לצערי) מימד הפכה לבדיחה כבר הרבה לפני פתיחת הבלוג שלהם.
  מדובר במפלגה שמעולם לא רצה עצמאית לכנסת וכנראה שיש לכך סיבה.

 8. אפרת הגיב:

  דויד- אני מקווה באמת שהחיבור בין התנועה הירוקה למימד יהיה חיבור של אמת, כפי שהן הצהירו, ולא חיבור שטחי. אני רואה כאן חיבור בין שני טרנדים- יהדות ואקולוגיה, וחבל אם היהדות תהיה הטרמפ של האקולוגיה או להיפך. אני לא רוצה שהערכים האלה יהפכו לאמצעי להתקדמות פוליטית במקום למטרה.
  לא ראיתי את המילים יהדות או דמוקרטיה בקישור החשוב "מי אנחנו" שבאתר התנועה הירוקה-מימד.
  באופן כללי, אני מייחסת חשיבות גדולה יותר להלך הרוח הרווח בקרב הפעילים, כמו זה שניתן לקלוט מבלוג, מאשר למצע המפלגות המנוסח לעיתים קרובות בצורה זהירה, חלקלקה ודיפלומטית שלפעמים מכסה יותר מאשר מגלה.

  חתול- למפלגות בדרך הטבע יש נטיה קשה להפוך לבדיחה. תראה לי מפלגה אחת שלא נראית כמו בדיחה על חשבון עצמה. אני דווקא מחבבת את מימד. הם עושים נסיון יפה וכן להתוות דרך ייחודית ומעניינת. לא נראה לי שריצה עצמאית לכנסת היא מעלה גדולה. אני מעריכה את היכולת לחבור לגורמים אחרים, היא מעידה על וויתור על אגו, והלוואי שהייתי רואה יותר מהתכונה הזו- לא לרוץ עצמאית- בימין הדתי הקרוב לליבי. וגם- אני מניחה שאתה עסוק כי כתבת מעט לאחרונה ושמחה שמצאת זמן לקרוא כאן.

 9. אורן הגיב:

  אני מחזק את דוד בעיניין שזהו בלוג פעילים, ומפנה אותך למתמודד נוסף במפלגה, שגם הוא לא במקום ריאלי (38 ברשימה המשותפת) בשם אוהד אזרחי. אצלו ניתן לראות קשר ברור ועמוק בין סביבה ויהדות. פעם היה ברשת מאמר ארוך שלו שכותרתו "הטבע הוא אלוהים" שממש שווה קריאה למי שמתעניין בקשר, אך אני לא מוצא אותו, אשמח לשלוח לך אותו במייל. אם את לא מכירה אותו את יכולה לקרוא כאן
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/834/220.html
  ולחפש בגוגל, יש כתבות שלו ב-NRG, במהות החיים ועוד.

 10. אורן הגיב:

  ראיתי עכשיו שיש לך מייל שקשור לבלוג, אז שלחתי את הקובץ המדובר לשם

 11. עמרי די-נור הגיב:

  אפרת איתגרה אותי ולכן כתבתי על העניין הזה תגובה בבלוג. אתם מוזמנים לקרוא אותה כאן: http://hayeruka.net/archives/346#comment-157
  בכל מקרה, להעליל על מימד שהיא איבדה את הזהות היהודית שלה רק בגלל שהיא התחברה עם התנועה הירוקה זה פשוט עלילה מופרכת ורכילות זולה. מי שהיה אתמול בכנס פעילים ושמע את הרב מלכיאור וערן בן-ימיני מדברים, יודע עד כמה זה רחוק מהאמת ואפרת, להסיק מסקנות מרחיקות לכת רק בגלל מנוע חיפוש דפוק זה ממש, אבל ממש לא לעניין. זה אפילו גובל בלשון הרע.

 12. אפרת הגיב:

  אורן- קיבלתי. תודה על ההשקעה…
  עמרי-
  א. המטרה שלי היתה למצוא אם יש חיבור עמוק ליהדות, לא רק לצורך הבחירות הנוכחיות, וכפי שאמרתי כבר קודם- לא חיפשתי שם רק באמצעות מנוע החיפוש של הבלוג אלא גם באמצעות גוגל, וגם חיפשתי בטקסטים נוספים של התנועה הירוקה שנכתבו לפני שהבחירות נראו באופק.
  ב. אני לא מעלילה. אני מציינת עובדה אמיתית, שבאתר של התנועה הירוקה מימד לא מופיעות המילים יהדות ודמוקרטיה בעמוד המדבר על עיקרי הזהות המפלגתית, בניגוד למה שהיה בהגדרה העצמית של מימד לפני האיחוד, ולמרות שסביבה מופיעה בהגדרת המפלגה מלא פעמים. אולי התנועה חושבת שזה אותו דבר- סביבה ויהדות. אני לא לגמרי רואה את החפיפה המושלמת ביניהן.
  ג. מאחר ולא הייתי בכנס פעילים ולא ראיתי על כך דיווח באף אחד מאמצעי התקשורת אותם אני צורכת (אינטרנט), אין לי דרך להתרשם ממלכיאור ובן ימיני מלבד הטקסטים שהם פרסמו כבר.
  ד. לשון הרע אמא שלך. וברצינות- לדעתי חובה עלינו לנבור בדמותם הציבורית של המתמודדים והפעילים לפני שאנחנו בוחרים בהם, ואם ציון האמת שמצאתי באינטרנט והעמדתה לדיון כאן זה לשון הרע, אין שום דרך שאינה לשון הרע להעביר מידע נחוץ לפני הבחירות למעט בטלפתיה.

 13. אורן הגיב:

  אני מוכן לרגע להסכים להשערה שלרבים מהפעילים בתנועה הירוקה אין קשר עמוק ליהדות (למרות שאין לי מושג אם זה נכון). אז מה? אולי דוקא החיבור עם מימד יעזור להם למצוא את הקשר הזה? ואולי העובדה שיש בתנועה מתמודדים שיש להם זיקה גדולה ליהדות, מראה את השינוי שעתיד לבוא? בתור אחד שנטוע בשני העולמות, אני מאוד מאמין בתנועה הירוקה, וממש שמחתי על הצרוף עם מימד. באחד הפוסטים הקודמים שלך דברת על הפתעת בחירות. כן, אני חושב שזו תהיה הפתעת הבחירות, אבל אני לא אצביע בגלל זה. אני אצביע להם בגלל האנשים שמרכיבים אותם. ולא בגלל מה שהם פרסמו, בגלל מה שהם עשו. קצת על החיבור העמוק ביו ערן למלכיאור שמסתבר שהוא ארוך שנים (ולא רק טרנד של הבחירות) את יכולה לראות כאן
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=814372

 14. אפרת הגיב:

  אורן- אין לי כוונה לפגוע (חוץ מבעמרי, אבל רק טיפונת, והוא שכן שלי, אז כבר נסגור את זה במכות בחוץ). המפלגות שאני חוקרת לעומק הן דווקא המפלגות שיש לי עניין בהן. לעולם לא הייתי מפרסמת שום דבר על מי שאין לי דיבור איתו. אני מכבדת אותך ואת החברה של המפלגה שלך שהם חמודים (במובן הטוב) באופן כללי. בהצלחה. הלוואי שהנציגים שלכם ישבו בהמוניהם ליד הנציגים שלי (אם אפשר, גם בהמוניהם) ויחוקקו למדינת ישראל את הצורה.

  הבלוג הזה, כפי שאפשר לראות, נועד לאפשר לי לחלוק את מחשבותי עם חברות ואורחים מזדמנים, ולא היתה לי כוונה ליצור כאן איזה מסמך פוליטי מעמיק. זו סתם מחשבה שעברה לי בראש, ואני מקווה שמי שמכיר אותי (או עוקב כאן) יבין אותה בהקשרה הרחב יותר כחלק מהחיים שלי. כשאחליט, בעזרת ה', על מפלגה שלה אני אצביע, הבלוג הזה יהיה בשל להפוך למניפסט פוליטי לחוץ+ ססמאות, כרזות, וכל המצוות הכרוכות בתמיכה פוליטית רחבת היקף.

 15. יוליה הגיב:

  המממ….
  לי נוח הבלוג כמו שהוא. נראה לי שיש מספיק בלוגים שהם מניפסטים פוליטיים + כרזות ופליירים להדפסה.

  החברים שלי שבתנועה הירוקה באמת מאוד חמודים, לא כולם חושבים על עצמם בהקשר היהודי שלהם. יכול להיות שזו תהיה באמת הזדמנות להתפתחות לשני הצדדים. אולי זה כמו עם השמאלנים בפוסט הבא – דעות שהייתי רוצה שיהיו מיוצגות, גם אם לא מטעמי.

 16. שי הגיב:

  העיסוק בנחמדות או לא של אנשי התנועה ובשאלה החשובה כשלעצמה מה מופיע באתר תומכי התנועה הם באמת חשובים. אך חשוב לזכור כי השדה הפוליטי הוא שדה של השפעה על מציאות חיינו, תופעת שברי המפלגות שכבר מזמן הפסקנו להבדיל בינהן ובודאי לא נכונה להן השפעה משמעותית היא מופת לבזבוז אנרגיה – והלא חסכון באנרגיה הוא משימה סביבתית נעלה.
  רבותי, אנא תעלו את האנרגיות שלכם למקומות אפקטיביים.
  שי

 17. אפרת הגיב:

  יולי- את צודקת, הגזמתי. הבלוג יהפוך למניפסט פוליטי רק אם ארגיש שיש צורך דוחק בעניין.
  אבא- גם אם לא תשתנה הזירה הפוליטית נראה לי שהשיח סביב הנושאים האלה חשוב, גם לגיבוש הזהות האישית וגם ליצירת השפעה על המפלגות הגדולות. אם הן יראו שיש תמיכה בערכים של מפלגה קטנה מסוימת הם יתמכו יותר בערכים שלה בשביל למשוך בוחרים ממנה אליהם. וגם- התחום הפוליטי סובל כרגע ממחסור חמור באנרגיות. אחוזי ההצבעה וההשתתפות יורדים משנה לשנה. מעורבות פוליטית, כלשהיא, היא כבר תופעה ברוכה.

 18. יאיר הגיב:

  אפרת, את מתוקה מאוד ואני שמח על האתגרים שאת מעמידה אותנו בפניהם (לא להאמין אבל יש מי שבודק אותנו!!).
  לצערי אני צריך להעמיד אותך על העובדה הלא נעימה, שאם את סומכת רק על האינטרנט כמקור המידע לגבי המפלגות ואופיין, אז כמי שמכיר את ההתלבטויות שלך את נאלצת לבחור רק בין מפלגה אחת לבין עצמה, פשוט כי לאופציות האחרות שלך יש בקושי רסיסי מידע באינטרנט 😉
  ושוב תודה – העם איתך.

 19. אפרת הגיב:

  יאיר- רצה הגורל ובדיוק מול הבית שלי נכנסו ויצאו היום המון חברי כנסת פוטנציאליים למכור את מרכולתם, כך שמרחב מקורות המידע שלי התרחב במעט. תחשוב מי לא הרצה בדיוק בשעת ארוחת הערב+ השכבה של הילדים, ותגלה את מי כן שמעתי…

  בקשר לאינטרנט כמקור מידע- זו תכונה חשובה לא רק כדי שאוכל לשאוב מידע על המפלגות השונות אלא גם כחלק מאידיאל הקשר עם הבוחרים, שחשוב לי. זה נושא שבו אני מאתגרת מפלגות אחרות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s