האינטרנט עסוק בעצמו.

פתאום שמתי לב שחצי מהדברים שאני קוראת באינטרנט עוסקים באינטרנט או במחשבים באופן כללי. נראה לי שזה לא בגלל שאני ממעטת לקרוא על פוליטיקה או אופנה או כאלה, אלא בגלל שהאינטרנט עסוק בעצמו. חשבתי כמה מחשבות שונות בעניין הזה.

א. כנראה שיש נגישות מאוד גבוהה של אנשי מחשבים לאינטרנט, מתוקף עבודתם המשעממת במשרד על המחשב כל היום (והלילה), ולכן הם מציפים את האינטרנט. אני מציצה ברשימת האתרים הכי פופולרים בדלישס*  ובקושי אפשר לראות שם משהו מעניין, הכל עוסק במחשבים ותכנות.

ב. יש יותר מומחים לאינטרנט שמסתובבים באינטרנט מאשר מומחים לכל דבר אחר. מומחים לאופנה או פוליטיקה או כל נושא אחר עובדים גם מחוץ למחשב, ולא מפעילים מחשב באותה רמה, לכן הדיונים שאפשר לקרוא באינטרנט בנושאים אחרים הרבה יותר דלים מאשר הדיונים של אנשי המחשבים שבאינטרנט שמגיעים לרמות מאוד גבוהות של ניתוח והגות בשיח ביניהם. חוץ מזה, אנשי המחשבים יודעים להביע את עצמם בהמון דרכים מלבד כתיבה- הם יודעים לבנות מצגות, ליצור משחקים וסרטונים וגרפיקות נורא כיפיות. תחומי המחשבים באינטרנט הם הרבה יותר פוטוגניים. קחו נושא סופר-שולי כמו "הודעות שגיאה מוזרות ושאר דפיקויות של חלונות", נושא שבכלל בכלל לא מעסיק אותי, כי אין מצב, באמצעים העומדים לרשותי היום, שאני עוברת לאיזו חלופה מגניבה של חלונות\ מוצר אחר של מייקרוסופט שדורשים ממני להבין קצת יותר מכלום באופן הפעולה של המחשב. אני קוראת על זה המון. זה אפילו מעניין ונחמד. יש אתרים עם תמונות (דוגמא), ויש אתר עם משחקון חביב (כאן). כנראה האנשים האלה, שמה שמעניין אותם זה מחשבים, יודעים להציג דברים באינטרנט כמו שצריך. כמו שהחלקים הכי מעניינים בעיתון הם על התקשורת.

ג. כל זה מביא אותי למחשבות על עד כמה האינטרנט זה דבר יעיל (בעיקרון הייתי צריכה לכתוב "עד כמה האינטרנט יעילה", אבל אני מסרבת להשלים עם זה שאינטרנט זה בלשון נקבה), ועד כמה נוצר בזבוז זמן על להבין איך זה עובד ולדון על זה. כל כך הרבה אנרגיות מתבזבזות על עיסוק במדיום, באמצעי, ולא בתוכן עצמו. קחו לדוגמא את ויקיפדיה. מה היחס בין מספר העמודים שבאמת מכילים מידע מועיל לבין מספר העמודים שמכילים ויכוחים והתיעצויות על איך ליצור את המידע המועיל הזה? ומה יותר מעניין, המידע המועיל באנציקלופדיה עצמה או כל הדיונים שמלווים את העשיה מסביב? אני קראתי יותר דיונים מסביב מאשר ערכים. בסופו של דבר זה קצת דומה לאחזקת רכב- הזמן שלוקח לקחת אותו לטסט ולתקן אותו מדי פעם ולחדש את הרישיון וכל מיני עיסוקים דומים אולי גדול יותר מהזמן שנחסך על ידי נסיעה ברכב במקום תחבורה ציבורית. אולי כל הטכנולוגיות הן סוג של טמגוצ'י- הן כיפיות אבל צריך לדאוג להן ולעשות עליהן בייביסיטר כל הזמן.

ד. ההנחה בסעיף הקודם היתה שאינטרנט זה רק אמצעי לצריכת תרבות. ההנחה הזו לא לגמרי נכונה, כי האינטרנט (ואני אתייחס לאינטרנט כזכר, בגלל המחסומים הפסיכולוגיים המטופשים שלי, אולי יום אחד אני אצטרך לברר למה אני לא מצליחה להתייחס לאינטרנט בלשון נקבה כראוי-) יוצר תרבות. כמו שחלק מההוויה של טלוויזיה זה הרצון של אנשים להיות בטלוויזיה, ככה עם האינטרנט. הרשת עצמה מקבלת מעמד של משהו להתעניין בו. משחק.

בסרט חמש ילדות יפות יש קטעים מדהימים שממחישים הבדלים בין בנים לבנות (לדעת יוצרי הסרט, והם די צודקים). חלק מההתפעלות של חבורת הנערים מעבר לרחוב מהגיבורות של הסרט נוצר בגלל המורכבות של הבנות האלה והעולם שלהן. יש להן המון אביזרים, הן מתאימות את האביזרים אחד לשני, עוסקות בפרטים הכי קטנים של החיים בשיא הרצינות, יש להן תחביבים, הן אוהבות מאוד דווקא סוגים מסויימים של מוסיקה, הן יודעות לזהות מגוון עצום של מצבים חברתיים ודנות בצורה מודעת על הדרך שבה יש להתנהג במצבים חברתיים שונים. נראה לי שזה באמת מאפיין מקסים של נשים, ונראה לי שזה גם מאפיין מאוד מעניין של פקאצות (אפשר לקרוא בהפניות בקישור הזה כמה ניתוחים על התרבות הזו). האינטרנט עצמו הוא עוד דבר שאפשר לשחק איתו בלצרוך תרבות. סוג של ברבי- אפשר "לקנות לו בגדים" ולבנות בתוכו עולם מקביל.

ה. אחרי הכל- האם אני רוצה להצטרף לזה או ללכת נגד זה? האם אני זקוקה לדיאטה, להפחתה מלאכותית בכמות הדברים שמדברים על אינטרנט שאני קוראת, מתוך רצון לכוון את החיים שלי למקום אחר? האם קריאה על התופעה הזו באמת תעזור לי להבין אותה יותר? האם התופעות האינטרנטיות והמחשביות חשובות כל כך למישהו מחוץ לעולם המחשבי (בטוח שחלק מהן כן. השאלה עד לאיזו רזולוציה צריך להגיע. האם גם לכל הנושאים המאוד קטנטנים שאנשי המחשבים מדברים עליהם באריכות צריך להתיחס כל כך ברצינות)? האם הן יהיו חשובות יום אחד, כדי להבין תופעות גדולות יותר שייבנו עליהן, ואני אתעורר בורה ולא בעניינים?

*דלישס- אתר שבו אנשים שומרים רשימות של האתרים המועדפים עליהם+ תיאור קצר של התוכן+ מיון על פי מילות מפתח שקשורות בעיניהם לאתר. היתרון הוא שאפשר לגשת אל האתרים המועדפים עליך מכל מחשב בעולם שמחובר לאינטרנט וגם להציץ לאנשים אחרים ברשימות שלהם ולראות אם יש מישהו שהאתרים המועדפים עליו מעניינים במיוחד.

אודות אפרת

bimkomte.wordpress.com
פוסט זה פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, סוציולוגיה, ספרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על האינטרנט עסוק בעצמו.

 1. יוליה הגיב:

  כנראה שאינטרנט דומה לי (משפט המוכיח את עצמו) 😆

 2. יוליה הגיב:

  אגב אינטרנט, יש לי התלבטות מוסרית בקשר לאינטרנט: יש לי (משום מה) אינטרנט אלחוטי בדירה.והוא לא מוגן סיסמא (כלומר, לא מבקשים ממני סיסמא על מנת להתחבר).
  אני לא יודעת של מי הוא.
  ואני משתמשת בו.
  זו תהיה טרחה די גדולה מצדי (מלבד הכסף שזה כמובן יעלה לי …) לדאוג לחיבור לאינטרנט.
  מה אתן חושבות על האלמנטים המוסריים של הבעיה?
  חוצמזה – הידעתם שאם יש לכם אינטנט אלחוטי (ממוגן סיסמא) והשם שלו הוא על השם שלכם, השכן (במקרה זה השכנה ;)) יכול לראות את זה שיש לכם אינטרנט כזה ושהוא רשום על שם המשפחה שלכם? אני יודעת שזה רק לפרנואידים כמוני נראה כמו הפרה של הפרטיות שלי, אבל זה היה נראה לי קוריוז (מעניין איך כדאי לתרגם "קוריוז", ולא, אנקדוטה זה גם לא בעברית).
  הנה אביגיל – כתבתי תגובה ארוכה … נראה אם הגעת עד הסוף.

 3. TOVA SOMERS הגיב:

  אפרת- פקצה = ראשי תיבות לפרחה, קטנה צועקת המון, לכן לא ניתן לכתוב "פאקצות" עם א!
  חוץ מזה את צריכה למצוא לך ניל משל עצמך שמוריד את כל המידע שאת צריכה מהאינטרנט מבלי לבזבז זמן בכל מיני אתרים לא מוכרים שמפרסמים מידע על האא ועל דע ומפנים את תשומת ליבך לכל מיני טרנדים מעניינים אך גוזלים זמן:)
  יולה- אכן זו דילמה מוסרית, אך אני הייתי מצדיקה אותה בכך שאינך גוזלת שום דבר מאף אחד, האנשים שמשלמים על האינטרנט משתמשים בו והחברה שמספקת להם את זה, אינה עובדת יותר כי את מרוויחה זמן אוויר.
  יש הרבה אנשים שעובדים מאוד קשה להשיג קליטה ואילו את לא עשית שום דבר אקטיבי כדי לקבל אותה.
  הייתי אומרת שהישראלי הממוצע היה עונה לך, "מה את פרייארית?"
  אבל אם את מרגישה רע את יכולה להתקשר לכמה חברות ספקות אינטרנט לגלות איזו מהם מספקת את הדירה לידך ולשאול כמה זה יעלה לשלם לאינטרנט (אל תשכחי לציין שאת לא צריכה חיבור- אולי יתנו לך הנחה:)

 4. efratw הגיב:

  יולי- זה כנראה משפחתי אצלכם. להתגלץ' על חיבורים של אחרים. בפעם הבאה תרכזו את הבעיות המוסריות שלכן בצורה מסודרת ולא אחת אחת. ולעניין עצמו- אם האינטרנט לא זז נורא לאט, סימן שהם לא מעסיקים אותו במשרה מלאה של להוריד כל מיני דברים כבדים (חוקיים, בטח שחוקיים) מהאינטרנט. במקרה זה, הריני משחררת אותך בזאת מכל רגשות אשם ונקיפות מצפון בעניין, בשם האב (אורי), הבן (שלום), והאמא העייפה שלו (אני כמובן).
  אם האינטרנט כן זז לאט אז את כנראה חוטאת איומה ואת צריכה עכשיו להתפלל איזה תפילה שבא לך 30 פעמים כדי שיכופר לך, וכמובן, היות ואנחנו יהודים, בכל זאת, את צריכה לא לעשות את זה שוב (בשעות העומס, כלומר).
  ובקשר לעניין השני שאמרת, על הפרטיות- את מפריעה לי להדחיק את עניין שמירת הפרטיות באינטרנט. זה כמו שאני אתחיל להציק לך עכשיו עם זה שבקליפה של העגבניה יש גם הכי הרבה ריסוס וגם הכי הרבה ויטמינים, ואשאיר אותך במבוכה איומה אם לאכול או לא. די, מספיק וזהו. לא מדברים על עניינים כאלה כי בסוף אנחנו ממש נחוש צורך להבין בהם וכל הלימוד הזה יגזול לנו הרבה זמן יקר מהחיים שהיינו יכולות להקדיש לפטפוטים נחמדים. אז זהו. לא לומדים על הגנת הפרטיות וכל הסכנות הנוראות ולא לומדים על תזונה. הפסקת אש.

  טובה- ברור שניתן לכתוב פקאצות עם א'. תראי הנה: פקאצות. ועוד פעם: פאקצות. וברצינות- זו כבר מילה בפני עצמה. אפשר להתעלל בה עצמאית, ללא קשר לראשי תיבות.
  ניל. את משכירה אותו?
  את בטוחה שהוא לא מגיע בעצמו לכל האתרים האלה, ולא מבזבז זמן יקר שבו הוא היה יכול לעשות כביסה ולשטוף כלים? הייתי בודקת את העניין. רק ליתר בטחון.

 5. יוליה הגיב:

  אפרתיות!!!!!! כיף לראות שאת מוצאת זמן לכתוב בתוך העבודה הסמינריונית. הזנחת אותנו …
  אני לא חושבת שיש פה עניין של בזבוז אינטרנט של משהו אחר, מה שנראה לי מכריע זה האם הייתי עושה חיבור לאינטרנט בכל מקרה…
  חוצמזה, אפשר להשאיר את ענניני המוסר בצד באמת. הבעיה היא שאין לי יותר מדי פטפוטים נחמדים.
  אני חושבת שצריך להיות שבאינטרנט אתר "כותרות משנה" עם הפניות לכל המקומות הרלוונטיים (אם זה האתר של ניל אז שיבורך. האתר. וגם ניל.)
  טובה – אני לא מצליחה לראות את הוידיאו שאת שולחת לי …. משום מה הנגן של מיקרוסופט לא מכיר קובץ עם סיומת כזאת. עם איזו תוכנה אני צריכה להסתכל עליו?
  אתמול ויתרתי על מסיבה לכבוד השנה החדשה בשביל ללכת לישון מוקדם. אני חוששת אני מזדקנת. ויש לי הוכחות ליד העיניים, אגב עגבניות, יש לי את אותה הבעיה עם תכשירים קוסמטיים. אבל נראה לי שכבר כתבתי מספיק חריגות מהנושאים המותר לתגובה אחת. החלטתי להקפיד יותר על שעות השינה שלי על מנת לא להתקמט מוקדם מהרגיל, אבל בנתיים במקום לאזן את המצב רוח שלי, זה רק מכניס אותי לדיכאון. אולי בכל זאת 4 שעות שינה ללילה זה לא נורא? (אם זה למטרות טובות ונאצלות, כמובן)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s